10 tipów na egzamin
Skoro, jak podaje WSJP, tip to porada, czyli: coś, co jest przez mówiącego polecane innym jako najlepszy wybór lub rozwiązanie w danej sytuacji, to ja przedstawiam 10 pierwszych porad, czyli tipów dla tych, którzy uczą się lub nauczają polskiego.
Czytaj uważnie - to klucz do sukcesu. Co to oznacza? Czytaj akapitami. Po każdym kolejnym akapicie zatrzymaj się i ułóż to sobie w głowie, opowiedz sobie w myślach, o czym przeczytałeś. Jeśli nie wiesz, wróć do czytanego fragmentu.
Szukaj słów - kluczy. Podkreślaj je, wypisuj, trzymaj się ich - to pomoże przy streszczeniu tekstu nieliterackiego.
Sprawdź informację - to sprawdzi się przy pytaniach typu: prawda czy fałsz. Znajdź potwierdzenie w tekście. Jeśli go nie ma, nie ma prawdy. Nie rób na czuja! Coś może się tylko wydawać.
Szukaj odpowiedzi w arkuszu. Odpowiadasz na któreś pytanie z kolei, nie znasz odpowiedzi, wróć do poprzednich pytań, być może tam ukryła się odpowiedź. Tak się zdarza ;)
Od ogółu do szczegółu - pamiętaj o tej złotej zasadzie przy poleceniach argumentacyjnych. Musisz coś udowodnić, napisz to, ale potem przejdź do konkretnych przykładów z tekstu. Tu działa zasada trochę jak w rozprawce - za argumentem biegnie przykład.
Szybka kropka - napisałeś długie zdania i coś ci w nim nie brzmi. Podziel je na krótsze zdania. Może składnia będzie mniej urozmaicona, ale przynajmniej poprawna ;)
Idź dalej - nie fiksuj się na jakimś zadaniu, nikt nie zmusza Cię do robienia wszystkiego po kolei. Rób to, co potrafisz. Wróć później do zadania, które sprawia ci kłopot, zaoszczędzisz czas, a być może po kilku minutach odpowiedź sama wyskoczy z Twoich myśli.
Dziel polecenia na mniejsze partie - nie pogubisz się. Jeśli polecenie składa się z kilku części, przedziel je i ponumeruj, a potem tylko odhaczaj.
Wypisz kryteria - w krótkiej wypowiedzi pisemnej (np. zaproszenie) wypisz w brudnopisie to, co musisz zrealizować - kto? co? kiedy? itp.
Wracaj do tematu - co chwilę. W wypracowaniu trzymaj się tematu, niezależnie od tego, jaki temat wybrałeś. Wracaj i sprawdzaj, czy piszesz na temat. Rób to przynajmniej przy każdym akapicie.
Przedstawiłam Ci 10 technicznych zasad pisania testów egzaminacyjnych. Sprawdź je przy wykonywaniu najbliższego arkusza. Napisz, czy podziałały.
Te proste instrukcje porządkują pracę z arkuszem. Wierz mi, są skuteczne.
Jeśli spodobał Ci się ten materiał, daj znać. Chętnie przygotuję kolejne, tym razem bardzo konkretne - jak nie pogubić się przy pytaniach z gramatyki i ortografii. Chcesz?
Jeśli chciałbyś te porady mieć w formie plakatu do druku, to daj znać :)
OdpowiedzUsuń