Przejdź do głównej zawartości

10 tipów na egzamin

10 tipów na egzamin

Skoro, jak podaje WSJP, tip to porada, czyli: coś, co jest przez mówiącego polecane innym jako najlepszy wybór lub rozwiązanie w danej sytuacji, to ja przedstawiam 10 pierwszych porad, czyli tipów dla tych, którzy uczą się lub nauczają polskiego.

  1. Czytaj uważnie - to klucz do sukcesu. Co to oznacza? Czytaj akapitami. Po każdym kolejnym akapicie zatrzymaj się i ułóż to sobie w głowie, opowiedz sobie w myślach, o czym przeczytałeś. Jeśli nie wiesz, wróć do czytanego fragmentu.

  2. Szukaj słów - kluczy. Podkreślaj je, wypisuj, trzymaj się ich - to pomoże przy streszczeniu tekstu nieliterackiego.

  3. Sprawdź informację - to sprawdzi się przy pytaniach typu: prawda czy fałsz. Znajdź potwierdzenie w tekście. Jeśli go nie ma, nie ma prawdy. Nie rób na czuja! Coś może się tylko wydawać.

  4. Szukaj odpowiedzi w arkuszu. Odpowiadasz na któreś pytanie z kolei, nie znasz odpowiedzi, wróć do poprzednich pytań, być może tam ukryła się odpowiedź. Tak się zdarza ;) 

  5. Od ogółu do szczegółu - pamiętaj o tej złotej zasadzie przy poleceniach argumentacyjnych. Musisz coś udowodnić, napisz to, ale potem przejdź do konkretnych przykładów z tekstu. Tu działa zasada trochę jak w rozprawce - za argumentem biegnie przykład.

  6. Szybka kropka - napisałeś długie zdania i coś ci w nim nie brzmi. Podziel je na krótsze zdania. Może składnia będzie mniej urozmaicona, ale przynajmniej poprawna ;)

  7. Idź dalej - nie fiksuj się na jakimś zadaniu, nikt nie zmusza Cię do robienia wszystkiego po kolei. Rób to, co potrafisz. Wróć później do zadania, które sprawia ci kłopot, zaoszczędzisz czas, a być może po kilku minutach odpowiedź sama wyskoczy z Twoich myśli.

  8. Dziel polecenia na mniejsze partie - nie pogubisz się. Jeśli polecenie składa się z kilku części, przedziel je i ponumeruj, a potem tylko odhaczaj.

  9. Wypisz kryteria - w krótkiej wypowiedzi pisemnej (np. zaproszenie) wypisz w brudnopisie to, co musisz zrealizować -  kto? co? kiedy? itp. 

  10. Wracaj do tematu - co chwilę. W wypracowaniu trzymaj się tematu, niezależnie od tego, jaki temat wybrałeś. Wracaj i sprawdzaj, czy piszesz na temat. Rób to przynajmniej przy każdym akapicie.


Przedstawiłam Ci 10 technicznych zasad pisania testów egzaminacyjnych. Sprawdź je przy wykonywaniu najbliższego arkusza. Napisz, czy podziałały. 

Te proste instrukcje porządkują pracę z arkuszem. Wierz mi, są skuteczne. 


Jeśli spodobał Ci się ten materiał, daj znać. Chętnie przygotuję kolejne, tym razem bardzo konkretne - jak nie pogubić się przy pytaniach z gramatyki i ortografii. Chcesz?


Komentarze

  1. nauczycielka na przedmieściach27.10.2024, 14:49

    Jeśli chciałbyś te porady mieć w formie plakatu do druku, to daj znać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zostaw komentarz. Chętnie przeczytam i odpowiem ☺️

Popularne posty z tego bloga

Dzień kropki - porozmawiajmy o możliwościach

We wrześniu obchodzimy Dzień Kropki. Przyszło mi do głowy, że tym razem chciałabym się z moimi uczniami skupić nie samej kropce, lecz na talentach, możliwościach, perspektywach, bo przecież o tym chodzi w tym dniu. „Nigdy nie jesteś za młody ani za stary, by rozpocząć realizację swoich marzeń.” Les Brown ;) Wymyśliłam następujący plan działania: 1) Dzień wcześniej daję uczniom wybór. 2) Rozmawiamy o tym, że każdy może mieć inne talenty i pragnienia. 3) Informuję uczniów o tym, że kolejna lekcja będzie o ich mocnych stronach lub o tym, czego być może nie potrafią jeszcze, a bardzo by chcieli. 4) Pokazuję im stanowiska, przy których będą mogli usiąść kolejnego dnia. Proszę, aby się do tego przygotowali. Uczniowie mogą zaproponować własne stanowiska. Jeśli kochają książki, mogą je przynieść i zaprezentować. Jeśli znają się na przyrodzie, niech o tym opowiedzą. Może ktoś przyniesie gitarę, ktoś inny zrobi pyszną sałatkę, a ktoś zrobi świetny makijaż koleżance. Chciałabym, aby uczniowie do...

Planer tygodniowy - mój E-book!!!

  Tylko 25 zł Napisz komentarz pod tym postem. Skontaktuję się z Tobą. Zapytam, co jeszcze mogę podrzucić Ci gratis, aby ułatwić Ci pracę. Już jest, tak bardzo cieszę się, że się odważyłam. Kiedy jesteś pewien, że to, co robisz, się sprawdza, to w którymś momencie ty również chcesz się podzielić. Od jakiegoś czasu myślałam o właśnie dzieleniu się swoimi pomysłami , ale nie byłam pewna, czy są dostatecznie dobre. Często zapisywałam się na webinary, czytałam blogi innych nauczycieli, ciekawiło mnie, jak oni pracują. Przyszedł czas, kiedy pomyślałam, a dlaczego nie ja. 😊 I tak zaczęły powstawać różne materiały, które sprawdziły się na moich lekcjach. To, co przekazuję jest autentyczne, praktyczne, pomagające organizować pracę.😎 Moje narzędzie jest skuteczne, a przy tym niezwykle proste. Aż dziw, że tak oczywiste. Zapraszam Cię do przeczytania mojego e-booka. Mam nadzieję, że odkryjesz w nim inspirację dla siebie. Ułatw sobie pracę. Skorzystaj z narzędzia, które naprawdę odciąża plan...

Co u mnie znajdziesz?

Na moim blogu pojawi się kilka kategorii tematycznych. Jeśli cenisz sobie spokój, slow life, to tego tu nie zabraknie. Będę pisała o moich doświadczeniach z jogą, o książkach, które pozwalają mi łapać harmonię. Będę po prostu pisała o książkach: tych obecnych w moim życiu i tych, które czytają moje dzieci. Wrzucę biblioteczne inspiracje. Pokażę próbki własnej twórczości. Mam nadzieję, że przeczytacie tutaj fragment mojej pierwszej książki. Nie zabraknie przepisów, pomysłów, planowania. Nie może również zabraknąć treści edukacyjnych, bo w końcu tytuł zobowiązuje. Znajdą się zatem pomysły na materiały dydaktyczne, metody aktywizujące, gry, przedmiotowe pokoje zagadek. Proponuję konkretne treści do pobrania. Publikuję swoje materiały na  zlotynauczyciel . Będą zatem odsyłacze do materiałów darmowych i płatnych.  Zachęcam gorąco! Mam nadzieję, że spotkacie się z nauczycielką na przedmieściach 💗