Przejdź do głównej zawartości

Dzień Talentów

Czy wiecie, że 4 września, zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych, obchodzony jest Światowy Dzień Pozyskiwania Talentów?

I tak sobie pomyślałam, że często zapominamy o tym, że drzemią w nas talenty. Mam wrażenie, że gdyby zapytać przypadkowych ludzi, jaki mają talent, to często odpowiedzieliby, że właściwie żaden. Być może jestem w błędzie, może coraz częściej stajemy się świadomi, że warto lubić siebie, cenić siebie, dawać sobie szansę, dostrzegać mocne strony. Nie dotyczy to tylko dorosłych, niestety. Boli mnie, że ludzie młodzi, nastolatki, dzieci, gdy my - nauczyciele, rodzice - proponujemy nową aktywność, to często w pierwszej kolejności, słyszymy: nie wiem, nie umiem, ja tego nie potrafię. To tak, jakby od razu trzeba było zrobić wszystko na 100%. No właśnie: nie trzeba. 

Każdy z nas ma prawo do błędów, bez nich nie dojdziemy do tego, co nas uszczęśliwia, daje radość i siłę do działania. Wiem, brzmi być może banalnie, tyle razy to słyszeliśmy. Skoro jednak tak wiele razy, słyszeliśmy to, to dlaczego tak często zamiast: chcę jeszcze raz spróbować, poszukam innego rozwiązania, słyszymy: nie potrafię. 

Pomyślałam sobie kilka dni temu, że odwrócę kolejność. Na moich zajęciach zaproponuję zrobienie kolażu: JA (co lubię, co często robię, co chciałbym robić, jak moimi zainteresowaniami mogę podzielić się z kolegami). Dajmy dzieciom możliwość pokazania się  z tej dobrej strony. Czegoś uczeń nie opanował, czegoś się nie nauczył, ale potrafi coś zupełnie innego, umie coś, czego ja nie potrafię. Pozyskajmy talent lub chociaż wystawmy je na światło dzienne. Dodajmy skrzydeł - tego nigdy za wiele. Niech ten rok będzie po prostu pełen wiary w człowieka i pełen życzliwości - brzmi górnolotnie? Może i dobrze, tak właśnie chciałam.


A Ty? Jaki jest Twój talent, moc lub z czego czerpiesz przyjemność? Podziel się, będzie mi bardzo miło. A być może ktoś, kto to przeczyta, poczuje się zainspirowany.


O talentach i możliwościach pisałam już w pomyśle na Dzień Kropki - do pobrania MATERIAŁ DARMOWY tu: pomysł do pobrania :)  Teraz dokładam zestaw ćwiczeń tu:




 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzień kropki - porozmawiajmy o możliwościach

We wrześniu obchodzimy Dzień Kropki. Przyszło mi do głowy, że tym razem chciałabym się z moimi uczniami skupić nie samej kropce, lecz na talentach, możliwościach, perspektywach, bo przecież o tym chodzi w tym dniu. „Nigdy nie jesteś za młody ani za stary, by rozpocząć realizację swoich marzeń.” Les Brown ;) Wymyśliłam następujący plan działania: 1) Dzień wcześniej daję uczniom wybór. 2) Rozmawiamy o tym, że każdy może mieć inne talenty i pragnienia. 3) Informuję uczniów o tym, że kolejna lekcja będzie o ich mocnych stronach lub o tym, czego być może nie potrafią jeszcze, a bardzo by chcieli. 4) Pokazuję im stanowiska, przy których będą mogli usiąść kolejnego dnia. Proszę, aby się do tego przygotowali. Uczniowie mogą zaproponować własne stanowiska. Jeśli kochają książki, mogą je przynieść i zaprezentować. Jeśli znają się na przyrodzie, niech o tym opowiedzą. Może ktoś przyniesie gitarę, ktoś inny zrobi pyszną sałatkę, a ktoś zrobi świetny makijaż koleżance. Chciałabym, aby uczniowie do...

Planer tygodniowy - mój E-book!!!

  Tylko 25 zł Napisz komentarz pod tym postem. Skontaktuję się z Tobą. Zapytam, co jeszcze mogę podrzucić Ci gratis, aby ułatwić Ci pracę. Już jest, tak bardzo cieszę się, że się odważyłam. Kiedy jesteś pewien, że to, co robisz, się sprawdza, to w którymś momencie ty również chcesz się podzielić. Od jakiegoś czasu myślałam o właśnie dzieleniu się swoimi pomysłami , ale nie byłam pewna, czy są dostatecznie dobre. Często zapisywałam się na webinary, czytałam blogi innych nauczycieli, ciekawiło mnie, jak oni pracują. Przyszedł czas, kiedy pomyślałam, a dlaczego nie ja. 😊 I tak zaczęły powstawać różne materiały, które sprawdziły się na moich lekcjach. To, co przekazuję jest autentyczne, praktyczne, pomagające organizować pracę.😎 Moje narzędzie jest skuteczne, a przy tym niezwykle proste. Aż dziw, że tak oczywiste. Zapraszam Cię do przeczytania mojego e-booka. Mam nadzieję, że odkryjesz w nim inspirację dla siebie. Ułatw sobie pracę. Skorzystaj z narzędzia, które naprawdę odciąża plan...

Co u mnie znajdziesz?

Na moim blogu pojawi się kilka kategorii tematycznych. Jeśli cenisz sobie spokój, slow life, to tego tu nie zabraknie. Będę pisała o moich doświadczeniach z jogą, o książkach, które pozwalają mi łapać harmonię. Będę po prostu pisała o książkach: tych obecnych w moim życiu i tych, które czytają moje dzieci. Wrzucę biblioteczne inspiracje. Pokażę próbki własnej twórczości. Mam nadzieję, że przeczytacie tutaj fragment mojej pierwszej książki. Nie zabraknie przepisów, pomysłów, planowania. Nie może również zabraknąć treści edukacyjnych, bo w końcu tytuł zobowiązuje. Znajdą się zatem pomysły na materiały dydaktyczne, metody aktywizujące, gry, przedmiotowe pokoje zagadek. Proponuję konkretne treści do pobrania. Publikuję swoje materiały na  zlotynauczyciel . Będą zatem odsyłacze do materiałów darmowych i płatnych.  Zachęcam gorąco! Mam nadzieję, że spotkacie się z nauczycielką na przedmieściach 💗