I tak sobie pomyślałam, że często zapominamy o tym, że drzemią w nas talenty. Mam wrażenie, że gdyby zapytać przypadkowych ludzi, jaki mają talent, to często odpowiedzieliby, że właściwie żaden. Być może jestem w błędzie, może coraz częściej stajemy się świadomi, że warto lubić siebie, cenić siebie, dawać sobie szansę, dostrzegać mocne strony. Nie dotyczy to tylko dorosłych, niestety. Boli mnie, że ludzie młodzi, nastolatki, dzieci, gdy my - nauczyciele, rodzice - proponujemy nową aktywność, to często w pierwszej kolejności, słyszymy: nie wiem, nie umiem, ja tego nie potrafię. To tak, jakby od razu trzeba było zrobić wszystko na 100%. No właśnie: nie trzeba.
Każdy z nas ma prawo do błędów, bez nich nie dojdziemy do tego, co nas uszczęśliwia, daje radość i siłę do działania. Wiem, brzmi być może banalnie, tyle razy to słyszeliśmy. Skoro jednak tak wiele razy, słyszeliśmy to, to dlaczego tak często zamiast: chcę jeszcze raz spróbować, poszukam innego rozwiązania, słyszymy: nie potrafię.
Pomyślałam sobie kilka dni temu, że odwrócę kolejność. Na moich zajęciach zaproponuję zrobienie kolażu: JA (co lubię, co często robię, co chciałbym robić, jak moimi zainteresowaniami mogę podzielić się z kolegami). Dajmy dzieciom możliwość pokazania się z tej dobrej strony. Czegoś uczeń nie opanował, czegoś się nie nauczył, ale potrafi coś zupełnie innego, umie coś, czego ja nie potrafię. Pozyskajmy talent lub chociaż wystawmy je na światło dzienne. Dodajmy skrzydeł - tego nigdy za wiele. Niech ten rok będzie po prostu pełen wiary w człowieka i pełen życzliwości - brzmi górnolotnie? Może i dobrze, tak właśnie chciałam.
A Ty? Jaki jest Twój talent, moc lub z czego czerpiesz przyjemność? Podziel się, będzie mi bardzo miło. A być może ktoś, kto to przeczyta, poczuje się zainspirowany.
O talentach i możliwościach pisałam już w pomyśle na Dzień Kropki - do pobrania MATERIAŁ DARMOWY tu: pomysł do pobrania :) Teraz dokładam zestaw ćwiczeń tu:
Komentarze
Prześlij komentarz
Zostaw komentarz. Chętnie przeczytam i odpowiem ☺️